Блискавки. Як захиститися

963
Статті

На цей матеріал нас наштовхнула реальна ситуація на об’єкті клієнта. Під час грози блискавка попала на подвір’я власника сонячної станції та влучила в щиток захисту СЕС. Ключова інформація – зі станцією все гаразд, інвертор не пошкоджено, панелі та додаткове обладнання ціле. Зараз ми поясними чому.

Встановлення додаткового автоматичного захисту – пріоритет у нашій роботі. Ми переконуємо у цьому кожного власника майбутньою СЕС і зараз у нас є ще серйозніший аргумент. Варто пам’ятати, що економія на таких незначних витратах може призвести до ще більших та дорожчих витрат.

Захист від попадань блискавки – це захист від прямого фізичного впливу, однак дуже важливо захистити інвертор від вторинного наслідку удару блискавки. При непрямому попаданні блискавки наводяться струми дуже високого значення. Крім того, гроза може стати причиною стрибків напруги через пряме попадання блискавки в лінію електропередачі. Виникаючі імпульсні перенапруги можуть стати причиною виходу з ладу інверторів.

Пряме попадання блискавки в сонячну панель не виведе з ладу всю станцію, а от з інвертором ситуація інакша. Для захисту від негативного впливу імпульсних перенапруг в основних місцях встановлюють пристрої захисту від імпульсних перенапруг (ПЗІП):

  • вхід в інвертор з боку сонячних панелей – захист по постійному струму,
  • на виході з інвертора – захист по змінному струмі,
  • на вводі в головний розподільний щит, якщо система підключена в загальній енергосистемі.

Вибір сонячного кабелю, його якості та січення, а також конектори грають ключову роль. Попадання струму може нашкодити всій трасі заміна ж її незручна та клопітка робота.

Ще один обов’язковий елемент сонячної електростанції – система блискавкозахисту.

Фінансові втрати, пов’язані з ремонтом чи переобладнанням сонячної станції після удару блискавки можуть завдати серйозних проблем для власників домашніх електростанцій. Відновлення роботи СЕС, ремонт обладнання може призвести до значного простою, а відповідно відсутність доходу.

Варіантів розвитку подій декілька:
– повністю зіпсоване обладнання,
– пошкодження частини або усіх сонячних панелей,
– пошкодження інвертора з подальшим ремонтом,
– пошкодження кабельної траси тощо.

І найкращий варіант – це ще на етапі встановлення та запуску СЕС придбати комплект автоматичного захисту з блискавкозахистом. Це забезпечить стабільність і безпеку роботи фотоелектричної системи.
Тоді, як у випадку, про який ми згадували на початку, весь удар на себе візьме система захисту, а її подальша заміна відбудеться швидко і порівняно дешево. Інвестуйте в сонячну електростанцію правильно!

Мережева електростанція
Автономна електростанція
Гібридна електростанція

Схожі публікації