«Зелена» енергетика: перспективи розвитку

584
Статті

Відновлювальна енергетика в Україні «подає ознаки життя». Експерти стверджують, що ця галузь, незважаючи на тривалу стагнацію має чималі перспективи розвитку, тож наразі можна очікувати на розвиток галузі та чималі інвестиції в неї.

Звичайно ж у найближчому майбутньому на значний бум очікувати не варто. На це є ряд причин:

  • політична та економічна нестабільність, яка відлякує капіталовкладників;
  • нечітке регулювання енергетики і комунальних послуг Нацкомісією (не перерахування «зеленого» тарифу відповідно до курсу, а також його зниження заднім числом, як це було у 2014-2015 роках).

Всупереч цьому потрібно згадати й той факт, що при вступі до Енергетичного співтовариства Україна висловила амбітні плани й ствердно пообіцяла до 2020 року отримувати 11 % електроенергії виключно з відновлювальних джерел. Наразі ж цей показник не перевищує 1 %.

Нагадаємо ж, що до світової тенденції розвитку альтернативної енергетики, наша держава приєдналася у 2009 році, коли й було прийнято закон про «зелений» тариф. Встановлені документом норми в рази перевищували європейські, тож дозволили створити канал для викачування грошей громадян у кишені чиновників. В той же час щорічно вводилося по 300 Мвт потужностей, що зробило Україну відповідним лідером серед країн колишнього СРСР.

Неймовірно прибутковими були справи австрійської «Activ Solar» Андрія Клюєва, яка реалізувала будівництво найбільшої в Європі сонячної станції з її розміщенням в Криму. Чималий розвиток показував і Ринат Ахметов, який забудовував прибережні регіони вітровими парками.

Згодом у 2013 році була введена специфічна норма, в рамках якої при будівництві об’єктів відновлювальної енергетики спершу повинно було використовуватися 30 %, а згодом 50 % вітчизняного обладнання. Це швидко закрило наш ринок для нових гравців. Далі ситуацію погіршила анексія Криму, знецінення валюти, війна на сході. Перші кроки на краще було зроблено лише у 2015 році, коли було прийнято нові зміни діючого законодавства, що дозволило стабілізувати ситуацію в цій галузі.

Головними нововведеннями стали:

  • зниження «зеленого» тарифу до середньосвітового рівня;
  • змінення «місцевої складової» на механізм заохочувальних надбавок за використання вітчизняного обладнання;
  • збільшення «зеленого» тарифу для біоенергетики на 10 %;
  • підвищення граничної потужності генеруючи установок приватних домогосподарств на 30 %;
  • введення «зеленого тарифу» на електроенергію вироблену приватними підприємствами з енергії вітру.

Розвинений аграрний сектор і сприятливий клімат – головні складові успіху відновлювальної енергетики в доволі перспективному на думку експертів ринку приватних домогосподарств. Як показує статистика, лише за 9 місяців 2016 року, кількість інстальованих електростанцій порівняно з аналогічним періодом 2015 року зрозла практично у 5 разів й досягла позначки у 625 установок.  Таку тенденцію експерти пояснюють позитивними змінами у законодавстві.

Наразі у світі уже відомі факти, коли цілі села або райони стають абсолютно  енергонезалежними. Ось і нещодавно в Україні з’явилася ідея будівництва найбільшого парку сонячних станцій у Чорнобильській зоні – Chornobyl Solar. В свою чергу Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак повідомляє, що наразі уже близько 10 компаній з усього світу висловили свою зацікавленість цим проектом й готові вкласти 1 млрд доларів.  В свою чергу чимало скептиків впевнені, що проект так і залишиться виключно на паперах через свою довготривалу окупність.

Альтернативна енергетика неймовірна дієва. Показовим прикладом цьому є Шотландія, яка у минулому році половину усіх своїх потреб забезпечила відновлювальними джерелами. Крім того, у вересні цього року та ж Шотландія змогла забезпечити електрикою практично кожен будинок у країні.

В свою чергу у Німеччині, станом на 8 травня 2016 було вироблено близько 87 % енергії необхідної для усієї країни, що призвело до значного зниження цін на комунальні послуги. Країна на цьому не планує зупинятися і цілком серйозно заявляє про плани до 2050 року повністю перейти на відновлювальні джерела. Такого ж курсу дотримуються Данія, Швеція, Австрія й ряд інших успішних країн.

Незмінним світовим лідером залишається Китай. За останні 10 років виробництво енергії в цій країні зросло на 3588 %, при цьому сума інвестицій у галузь протягом минулого року склала 100 млрд доларів.

Україна ж не зможе набрати швидкого темпу розвитку у цьому напрямку, однак буде робити поступові та впевнені кроки. Наразі для цього створені усі можливі умови!

За матеріалами УНІАН.

Мережева електростанція
Автономна електростанція
Гібридна електростанція

Схожі публікації