Навіть бувалі власники мережевих сонячних електростанцій інколи губляться у показниках інвертора та на платіжках, тож відповімо на найголовніше питання: звідки береться різниця.
Почнемо з найпростішого. Згідно чинного законодавства по «зеленому» тарифу кошти виплачуються лише за надлишково вироблену енергію. Тобто, енергія від СЕС спочатку покриває потреби будинку і лише потім іде в мережу.

До зовнішньої електромережі сонячна електростанція підключена через лічильник, який веде облік отриманої та відданої в мережу електроенергії. Залежно від кількості згенерованої сонячною станцією електроенергії, можливі наступні варіанти:
- Сонячна електростанція виробила меншу кількість електроенергії, ніж спожито власником для своїх потреб. В такій ситуації фізична особа сплачує енергопостачальній компанії лише різницю між спожитою та згенерованою сонячною електростанцією електроенергією.
- Власне споживання дорівнює кількості електроенергії, яку сонячна електростанція виробила: в такому випадку ніхто нікому не платить.
- Кількість електроенергії, що виробила сонячна електростанція є більшою за власне споживання. В такій ситуації держава проводить відшкодування різниці електроенергії по пільговому тарифу – «зеленому». В такому випадку дана сонячна електростанція заробляє гроші.
На інверторі є низка показників, які відображають стан роботи вашої станції. Меню та функціонал відрізняється між марками та моделями, тож розглядати всі не будемо (цю інформацію можна знайти в інструкції або ж в інтернеті). Зупинимося лише на показнику, який відображає сумарну кількість генерації за вибраний період (у нашому випадку місяць). Він показує суму енергії, яку виробила ваша СЕС, чисту, без споживання.
Далі енергія йде на потреба всього домогосподарства і лише потім попадає до лічильника. Тож в платіжках маємо показник генерації СЕС за мінусом споживання будинку в період роботи станції (вдень) та показник споживання будинку (вечір).
Якщо ціна «зеленого» тарифу відповідно до курсу змінилася, то в місяці зміни кварталів ці показники вам розділять на 2 частини та порахують відповідно до цін на дату набуття чинності нової ціни.
Спрощена формула розрахунку надходжень по «зеленому» тарифу
