Альтернативна енергетика, а зокрема сонячна, наразі є гарячою та актуальною темою у світі. В Україні галузь відновлюваних джерел енергетики стрімко почала розвиватися лише після 2008 року – стимулом став прийнятий Закон про «зелений» тариф.
На першу половину 2018 року в Україні вже збудовано приватних сонячних електростанцій загальною потужністю майже 90 МВт, а це майже 4700 приватних домогосподарств. З одного боку – це лише 1% від загального виробництва енергії, з іншого – всього в 7 разів менше відповідного показника знаменитого ДніпроГЕСу. Загальна потужність комерційних СЕС, що введено в експлуатацію до 2018 року становить – близько 800 МВт. Так, в 2017 році, у сонячну енергетику України було інвестовано близько 250 млн. доларів США, що майже в 2 рази більше, ніж за 2016 рік.
За даними європейської асоціації сонячної енергетики SolarPower Europe, в 2017 році в світі було введено в експлуатацію 98,9 ГВт сонячних електростанцій. Це на 29,3% більше, ніж в 2016 р, в якому галузь зросла на 76,5 ГВт. Загалом світові потужності сонячних електростанцій досягають вже 400 ГВт.
Однак такий стрімкий ріст та привабливість для інвесторів далеко не завжди є переконливими для власників приватних будинків, які розглядають варіант вкладення в сонячну електростанцію. Розглянемо найпопулярніші міфи та страхи та розповімо про реальність.
Сонячні панелі – дорого! Дуже дорого!
По-перше, сонячні панелі – це лише частина сонячної електростанції. Самі по собі вони не несуть ніякої користі, а от в сукупності з інвертором та комплектуючими – це вже робоча станція. По-друге, станція приносить користь через два моменти – економія на виплатах за електроенергію та заробіток по «зеленому» тарифу. Отже, дорого лише на старті, потім інвестиції в сонячну станцію повертаються (від 4 до 8 років), а в подальшому приносять дохід.
Монтаж та обслуговування сонячної станції – складний та трудоємкий процес!
Монтаж станції можуть зробити кваліфіковані спеціалісти, які добре знають свою роботу. Терміни виконання замовлення різні залежно від складності та потужності. Для прикладу, наша монтажна бригада може змонтувати дахову СЕС на 10 кВт за 5-7 робочих днів, а наземну на 30 кВт (з саморобною конструкцію з чорного металу) – за 12 робочих днів. Обслуговування станція не потребує взагалі, лише моніторинг та нагляд!
Сонячна станція не працює в похмуру пору дня, а взимку взагалі не функціонує!
Сонячна станція генерує електроенергію від сонячного світла незалежно від його інтенсивності. В похмурий день фотомодулі також працюють і видають електроенергію . Коли небо вкрите хмарами, панелі все одно продовжують виробляти енергію, просто в менших обсягах: у малохмарний день 25% від звичайних показників і 10%, коли хмари повністю затягнули небо. Хоча це менше, ніж у сонячні дні, але ефективність панелей зберігається.
Взимку сонячна станцію вироблятиме менше, оскільки світловий день зменшується. Однак вона також генеруватиме енергію, яка відразу йтиме на потреби будинку. Якщо її не вистачає – завжди можна добрати з загальної електромережі.
Панелі пошкодять дах, будинок, подвір’я…
При монтажу сонячних панелей на дах кріплення прикручуються до вашого даху (крокв або обрешітки). Дана процедура не є критичною – у вас не протікатиме дах, не відпаде черепиця чи розколяться крокви. На гвинтах-шурупах є спеціальні гумові заглушки, які обмежать попадання вологи в середину. При демонтажі панелей дані отвори можна заглушити. Щодо будинку – кабелі та обладнання монтуються акуратно, тож зовнішньому вигляду фасаду сонячна станція шкоди не принесе. Наземні станції на подвір’ї виглядають об’ємно та вражаюче і їм необхідний простір, щоб приміщення чи дерева не робили тіні. Така конструкція стане швидше окрасою вашої ділянки чи подвір’я. Демонтаж такої СЕС також можливий.
«Зелений» тариф – надзвичайно важка та затяжна процедура оформлення
Оформити «зелений» тариф можливо, процедура оформлення зрозуміла та доволі прозора. Щодо термінів – то це таки залежить від об’єктів. Якщо необхідно збільшувати потужність чи підключатися до електромережі, а потім підключати «зелений» тариф – все разом це займе до 90 робочих днів. Якщо лише підключення по «зеленому» тарифу – процес подачі документів можна розпочати одночасно з монтажем сонячної станції і завершити все одночасно (до 14 робочих днів).
Сусід всю вироблену електроенергію продає по «зеленому» тарифу, а споживає електрику з мережі
Ця схема досить вигідна, однак держава таку можливість присікла, тож так робити не можна. Згідно Закону про «зелений» тариф продається лише та енергія, яка вироблена надлишково. Тобто сонячна станція генерує енергію, далі вона йде в мережевий інвертор, який перетворює постійний струм на змінний. З інвертора енергія йде на об’єкт споживання, що знаходиться в даному домогосподарстві, а вже потім до двонаправленого лічильника.
Станція вироблятиме мало!
Наша країна знаходиться переважно у помірно континентальній області помірного кліматичного поясу із зростанням континентальності з північного заходу на південний схід. Відповідно виробіток станції відрізняється в Одеській та у Чернігівський області.
Візьмемо для прикладу Волинську область (у нас тут найбільша кількість реалізованих проектів) – то сонячна електростанція потужністю 30 кВт може згенерувати до 31 000 кВт*год за умови розміщення сонячних панелей строго на Південь. Генерація сонячної станції залежить і від встановленого обладнання, тож економити не треба – воно вам пізніше заробить більше!
Дані взято з PHOTOVOLTAIC GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEM
Ці та багато інших тверджень-заперечень ми чуємо від багатьох. Можливо, наші роз’яснення допоможуть комусь прийняти рішення швидше і кількість сонячних електростанцій збільшиться.
Якщо у вас виникли ще запитання – телефонуйте чи пишіть, радо відповімо вам!