Ви запитуєте – ми відповідаємо!
Однак, давайте спочатку розберемося чому це питання знову так активно почало всіх турбувати.
Так от, причина у тому, що з 1 січня 2020 року знизилася ціна за якою держава скуповує кожен кВт надлишково виробленої електроенергії сонячними електростанціями, тобто «зелений» тариф знизився.
Це зовсім не пов’язано зі зміною влади, нетиповою погодою для зими чи забаганками вже існуючих власників СЕС. Коли Закон, яким регламентується робота «зеленого» тарифу в Україні, тільки приймався – там вже було заплановано поетапне зниження цін, це відбувалося і буде відбуватися далі:
- 2015 рік “зелений” тариф 20 євроцентів/кВт·год,
- 2016 рік – 19 євроцентів/кВт·год,
- 2017 рік – 18 євроцентів/кВт·год,
- 2020 рік – 16,3 євроцента/кВт·год,
- 2025 рік – 14,5 євроцента/кВт·год.
Окрім загального зниження ціни «зеленого» тарифу важливу роль відіграє курс іноземної валюти до української гривні, зокрема Євро. Саме в цій валюті зафіксовано ставку «зеленого» тарифу в Законі.
Щокварталу Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП, Регулятор) видає Постанову, в якій повідомляють ціну «зеленого» тарифу в гривнях на наступний квартал. Ця ціна формується відповідно до середнього курсу гривні до Євро у попередньому кварталі.
Ситуація з курсом в 2019 році була досить цікавою – протягом всього року він стрімко йшов вниз. У всіх новинах говорили, що це добре, адже українська гривня укріплюється. Протягом року наша валюта займала перші позиції світового лідерства за темпами зміцнення.
Джерело: finance.ua
Однак для власників СЕС, які вкладали гроші в будівництво СЕС у іноземній валюті це не несло позитивних змін – на початок року курс був 32,40 грн. за 1 Євро, а на кінець – 26,68 грн. за 1 Євро. Відповідно, протягом року щоквартально знижувалася ціна в гривнях за 1 кВт проданої електроенергії.
Зараз НКРЕКП Постановою №3006 затверджено ціну для виплат по «зеленому» тарифу на І квартал 2020 року:
- для СЕС, введених в експлуатацію в 2015 році – 527,12 коп/кВт·год (без ПДВ);
- для СЕС, введених в експлуатацію в 2016 році – 500,20 коп/кВт·год (без ПДВ);
- для СЕС, введених в експлуатацію в 2017-2019 роках – 476,11 коп/кВт·год (без ПДВ);
- для СЕС, що будуть вводитися в експлуатацію в 2020 році – 427,93 коп/кВт·год (без ПДВ).
А тепер найголовніше – нехай вас не лякають усі вищезгадані цифри, адже є ще досить важливий момент. І це – конкурентність галузі відновлюваної енергетики в Україні. Так от, завдяки тому, що в нашій країні зараз найвищий «зелений» тариф у Європі до нас активно підтягуються іноземні інвестори. Вони вкладають величезні кошти у розбудову промислових сонячних електростанцій.
Через це на український ринок прагнуть попасти нові виробники продукції для будівництва та обслуговування СЕС. Вони змагаються за свого потенційного клієнта і, відповідно, знижується вартість обладнання або ж підвищується якість.
Зараз ми маємо наступну ситуацію: знижується ціна «зеленого» тарифу, а разом з ним знижується і собівартість вкладень в сонячну електростанцію. Наші партнери компанія «Атмосфера» наглядно продемонстрували вищевикладену інформацію у зображенні
Тож не варто хвилюватися – зміни на ринку не впливають на загальну ситуацію. Однак, краще не зволікати. Чим швидше сонячна електростанція запрацює – тим швидше вона окупиться, а потім (до кінця 2029 року) принесе ще пасивний дохід своєму власнику.
Якщо у вас не вистачає коштів на сонячну електростанцію – рекомендуємо скористатися кредитами від «Укргазбанку» чи «Ощадбанку». Обов’язкова умова – це здійснення професійного встановлення, монтажу та запуску в експлуатацію придбаного обладнання у продавця на підставі відповідного договору. Тобто вам до нас!