За даними аналітичного центру Ember, в червні цього року сонячні електростанції забезпечили 22,1 % виробленої в Євросоюзі електроенергії, обігнавши ядерну енергетику (21,8 %) та вітер (15,8 %) . Такий результат було досягнуто завдяки рекордному сонячному випромінюванню та активному збільшенню сонячних потужностей, що забезпечило майже 45,4 ТВт·год виробництва - Reuters.
Щонайменше в 13 країнах ЄС (серед них – Німеччина, Іспанія та Нідерланди) у червні встановлено новий максимум сонячної генерації . При цьому доля вугільної генерації впала до рекордних 6,1 %, що значно менше, ніж рік тому (8,8 %) . У Німеччині й Польщі частка вугілля також досягла історично низьких рівнів, а Іспанія практично відмовилася від нього – лише 0,6 %.
Однак, попри зростання сонячної та вітрової енергії, загалом у першому півріччі 2025 року в ЄС зросло споживання викопних палив – на 13 %, що зумовлено стрімким збільшенням виробництва на газових ТЕС (+19 %) . Це стало відповіддю на зниження виробництва гідро- та вітроенергетики раніше в році . За той самий період загальні потреби в електроенергії в ЄС виросли на 2,2 % .
Аналітики застерігають: щоб максимально знизити залежність від викопних джерел, ЄС має нарощувати акумуляцію енергії та «гнучкість» мереж — особливо в години, коли сонце не світить .
Що це означає для нас:
-
Сонячна енергія стає ключовим драйвером зеленої трансформації у Європі.
-
Інвестиції в зберігання енергії (батареї, інтелектуальні мережі) – наступне завдання для стабільної енергосистеми.
-
Перехід на чисті джерела підтримується як зростанням попиту, так і кліматичними умовами – рекордне сонячне випромінювання активізувало відновлювану генерацію.













