Стрибки напруги в електромережах – чому так стається?

946
Статті

Перепади напруги, на жаль, часте явище в щоденному користуванні приватних користувачів.  Це можуть бути випадки як блимання лампочок, так і періодичне вимкнення електрики загалом, інколи доходить і до «перегорання» техніки.

Чому так виходить? Зазвичай першою причиною, що впливає на якість та стабільність постачання електроенергії є технічний стан мереж (ліній електропередачі, трансформаторів тощо), друга причина – дотримання безперервного балансу між виробництвом та споживанням електроенергії в енергосистемі.

Щодо стану електромереж, то більшість їх є зношеними. Це і є однією з ключових та першочергових проблем на ринку енергетики, з чим погодилася навіть Міністр енергетики Ольга Буславець. Дві інші – балансування та борги. 

На початку проектування та введення в експлуатацію електромережі створювались із розрахунку на менші параметри навантаження. Однак останні роки внесли значні зміни у «електроспоживальні звички», з’явилися кондиціонери, електричне опалення, підлога з підігрівом, електричні бойлери тощо. В новобудовах вже звичним стало використання лише  електрики, від газу відмовляються зовсім.

Окрім значного збільшення потреб побутових споживачів, збільшується і споживання промислових компаній. Впровадження нових технологій чи переформатування виробництв тягне за собою значні електровитрати. При цьому, енергокомпанії, що обслуговують споживачів не замінюють своє обладнання з відповідною швидкістю і працюють по-застарілому. Це, зокрема, й призводить до виникнення перепадів напруги. Інколи зіграють роль форс-мажорні обставини (аварії в системі, обриви ліній, неспрацювання автоматики тощо) чи локальні фактори (наприклад, перекоси у завантаженні фаз всередині багатоквартирних житлових будинків чи офісних будівель).

Стан мережі: реалії

Розрахунковий термін експлуатації повітряних ліній (ПЛ) 220-750 кВ становить 50 років. Однак за даними НЕК “Укренерго” за 2018 рік, понад 60% повітряних ліній магістральних електромереж компанії експлуатуються вже більше 40 років. Зокрема на Онлайн-карті  енергетичного сектору України  бачимо, що загальна довжина повітряних електроліній (за ланцюгами) в енергетичних системах складає майже 23,4 тис. км. Із них – 66,7% або 15,6 тис. км мають понад 40 років; більше 5 тис. км або 21,5% – від 30 до 40 років; 2,3 тис. км або 9,9% – до 25 років; 438,2 км або 1,9% від загальної протяжності – від 25 до 30 років.

Відповідно до інформації від Асоціації операторів розподільних електричних мереж України, загальна встановлена потужність українських електростанцій – близько 55 млн кВт (≈ 28 млн кВт – ТЕС). 90% виробленої електроенергії постачається споживачам через низьковольтні електромережі (0,38-110/150 кВ), протяжність яких – 912 тис. км. До речі, за оцінками Асоціації, вартість будівництва 1 км низьковольтних мереж складає близько 1 млн грн. Сегмент обслуговує близько 200 000 підстанцій (6-150 кВ). Загальний показник зносу інфраструктури, переконані члени Асоціації, – понад 70%. Термін експлуатації об’єктів інфраструктури становить від 30 років. 51% розподільних електромереж потребують капітального ремонту. Зокрема 17% трансформаторів мережі вимагають термінової заміни. Через такий стан інфраструктури країна щороку втрачає до 15 млрд кВт·год електроенергії, повідомили в організації.

Ступінь зносу інфраструктури становить понад 70%. Усереднений показник зносу основних фондів, наприклад, у ПАТ “Волиньобленерго” – 86%, ПАТ “ЕК “Херсонобленерго” – 85%, ПАТ “Чернігівобленерго” – 66%, АК “Харківобленерго” – 69%, ПАТ “Сумиобленерго” – 74%, ПАТ “Полтаваобленерго” – 68%, ПАТ “Кіровоградобленерго” – 68% тощо. Не дивно, що втрати електроенергії у розподільних мережах складають від 12 до 17%, а в окремих енерговузлах – 25-33%. Скажімо, втрати за 2014-2018 роки – 59,6 млрд грн.

Загальний стан речей швидше лякає, а не тішить. На модернізацію систем потрібні мільярди доларів, які державі виділити ні звідки. У нас ще є майже 10 років для вирішення цієї проблеми, однак готуватися до неприємних змін варто.

Як уникнути або змінімізувати вплив на своєму домогосподарстві?

Важливо вже зараз переходити на «розумне поживання» – використання економних електроприладів чи проектування будинку з максимальним використанням сонячного світла та холодними кутками. Завдячуючи впровадженню таких рішень зараз ви вже почнете економити, а в часи коли електрика стане дуже дорогою економитимете ще більше. Разом з тим при стабільному споживанні легко продумати запасний варіант енергоживлення – сонячна чи вітрова електростанція, тепловий насос, використання генераторів та акумулюючих ємностей або накопичувачів. Ви вже зараз підготуєте себе до того з чим інші стикнуться через 10 років.

Порада від нас – впровадження вже зараз гібридних сонячних електростанцій. З ними ви зможете продавати по «зеленому» тарифу, при потребі використовувати як резервне живлення, а ще за більшої потреби стати повністю автономними.

Якщо ж ви вже маєте встановлену сонячну електростанцію зверніть увагу на накопичувачі. Для ринку України це дещо нове рішення, однак в Європі та Америці вже широко розповсюджене та перевірене. В чому особливість: вдень енергія заряджає акумуляторну батарею, якщо протягом дня її більше – енергія віддається в загальну мережу. Таким чином накопичувачі дозволяють синхронізуватися з сонцем, використовуючи чисту енергію 24 години на добу.

Потурбуйтеся вже зараз про те, як діяти у 2030 році. Час летить швидко, а раптові незручності можуть завдавати досить серйозні незручності. Всі ми зараз це перевірили з пандемією Covid-19.

Нам хочеться, щоб наші клієнти були захищені та не переймалися, що станеться з інвестованими грошима в сонячні електростанції. Тому не дивуйтеся, якщо ми все частіше розповідатимемо про інші рішення, які дозволять «зменшити» навантаження на загальну енергосистему.

Стаття створена на основі матеріалу Світлани Олійник.

Мережева електростанція
Автономна електростанція
Гібридна електростанція

Схожі публікації

Статті

Геліосистеми

Геліосистеми – технологічні комплекси, які поглинають енергію сонця та перетворюють…